30.05.2021

YOZLAŞAN DİLİMİZ

Ahmet Köksel
Kültür hayranlığından, yaşam biçimine kadar özellikle yabancı dil hayranlığı hayatımızın her alanını istila etmiş durumda...
 
Tabelalardaki yabancı dil ifadeleri, caddelerimizi istila etmişken; son yıllarda hayat alanı olan evlerimizin isimleri de yabancı hayranlığının geldiği noktayı gözlerimizin önüne sermektedir.
 
Yüzlerce büyük konut proje isimlerinde, “Tower, Park, Residence, Terrace, Center, Skyland…” v.b.  yabancı dilin tercih edilmesi, dildeki yozlaşmasının geldiği noktayı göstermektedir. Kendi dilimiz varken niçin anlamadığımız dilden kelimeleri seçip seçip hayatımızın odak noktalarına yerleştiriyoruz? 
 
Bu hayranlık ve özenti nereye kadar?
*** 
Her nedense modernlik adı altında, bu projelere yoğun ilgi gösterilmekte, isimler yabancı olunca ilgi o derece artmaktadır. Hayat alanımız olan konut isimlerimizin anlamını dahi bilmeden, kulağımıza hoş geldiği için mi tercih edilmektedir?
 
İnşaat şirketlerimiz; niçin kültürümüzü, dilimizi, sahiplenici, geliştirici isimler vermiyor? Sadece konut isimleri değil, hayatımızın her alanında dil yozlaşmasını görüyor ve üzülüyoruz. Benliğimizi kaybettiğimiz gibi dilimizi de kaybediyoruz, efendiler!
 
Dil bilmek konuşmak mükemmel bir olaydır. Şunu da ifade etmek isterim. Devlet adamlarımız yabancı ülke gezilerin de niçin yabancı dil konuşmaya çalışırlar? Yabancı devlet ricalinin hiçbir zaman Türkçe konuşmaya özendiklerini hiç görmedim. Milletler dilini, kültürünü her alanda muhafaza ettiği müddetçe yükselirler. Şu yabancı dil hayranlığından kurtulmamız gerekir.
 
Bu demek değildir, yabancı dil öğrenmeyeceğiz. Ne kadar dil varsa öğrenelim. Günlük hayatımızın her anına özellikle hayatımızın odak noktalarına  yabancı dili yerleştirmeyelim. Dilimizi muhafaza ettikçe millet olma özelliğimiz devam edecektir.
 
Hayranlık kendimiz olmaktan vazgeçip, yabancılar gibi olmaya özenmektir. Büyük bir şehre gidince tabelalar ve konut isimlerini görünce sanki ecnebi bir memlekete gelmişiz…                                                                                                                                         
***
Gürültü, ışık, çevre... kirliliği kadar, tabela kirliliği özellikle yabancı dil kullanılan tabelalarla da esaslı mücadele şarttır.
 
Hülâsa; bizi biz yapan değerlerimiz kutsallarımızdır. Onlar elimizden kayıp gitmektedir. Başta dilimiz olmak üzere, kültürümüzü gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmalıyız.