23.01.2021

BELEDİYE BAŞKANLARI DİKKAT! EMEKLİLİK HAKLARINIZDA MAĞDUR OLMAYIN !!!

Onur Önal

Merhaba Sevgili Okurlarım;

Belediye Postası gazetemizde daha önceki ilk tanıtım yazımda da belirttiğim üzere, hem belediye çalışanlarımızın, hem de çalışanların ve diğer tüm vatandaşlarımız için en önemli haklardan birisi olan Sosyal Güvenlik Haklarını yazacağım.

Bugünkü ilk yazımda belediye başkanlarının emeklilik haklarını yazacağım.

01.10.2008 tarihinde 5510 sayılı yasa çıktığında tüm SGK ’lı kesim gibi belediye başkanlarının da emeklilik haklarında farklı uygulamalar meydana geldi.

Belediye başkanları, seçildikten sonra istekleri halinde Emekli Sandığı 4-C ile ilişkilendirilir. Belediye başkanlarımız seçilmeden önce emekli sandığı mensubu ise, belediye başkanlığı görev süresi bittikten sonra kamu görevine dönmese de, dışardan isteğe bağlı 4-c emekli sandığına prim ödemeye devam ederek yaşları geldiğinde emekli sandığından emekli olabilirler.

EMEKLİ BELEDİYE BAŞKANLARI BU HATALARI SAKIN  YAPMAYIN   !

Belediye başkanları seçildiklerinde BAĞKUR  ya da SSK’dan emekli iseler belediye başkanı seçildiklerinde çok büyük bir hata yapıyorlar. Emekli oldukları için belediye başkanı seçildiklerinde nasıl olsa emekliyim diye, belediye başkanlığından emekli olabilme durumu varken, belediye başkanlığı görevi süresince Emekli Sandığı ile ilişki kurmuyorlar. Oysaki belediye başkanlığı görevine başladıklarında SGK’ya dilekçe vererek emekli maaşlarını durdurmalılar ve hemen Emekli Sandığı 4-C mensubu olarak belediyeden prim ödenmeye başlandığında 5 yıl sonunda görev süresi bittiğinde Emekli sandığı ek göstergeleri de yansıtılarak, Emekli Sandığı mensubu olarak emekliye bağlanacaklar ve bu da emekli maaşlarında ciddi artışlar gösterecektir.

Belediye Başkanları seçildiklerinde kendi namına ticari kazanç , tarım kazancı veya serbest meslek sahibi olarak kazançları devam etseler de, seçildiklerinde mutlaka Emekli Sandığı’na tabi olmaları gerekir.

Bu şekilde görev süreleri bittiğinde emekli sandığı emeklisi olabileceklerdir ve bu çok daha yüksek emekli aylığı demektir.

MAKAM GÖREV ve TEMSİL TAZMİNATI

Belediye Başkanları  en az 2 yıl belediye başkanlığı yapmışsa, emekli olduklarında emekli maaşına ek olarak makam tazminatı almaktadırlar.2008 ekim ayından önce belediye başkanlığı yapmış olanlar emekli olduklarında makam tazminatını da alabilmektedirler.

5434 Emekli Sandığına tabi olarak emekli olan başkanlar ;

Büyükşehir Belediye Başkanları 7000

İl Belediye Başkanları 6000

İlçe ve İlk Kademe Belediye Başkanları 3000

gösterge rakamları uygulanmak suretiyle makam tazminatı ödenmektedir.

SSK ve BAĞKUR’dan emekli olan başkanlar;

SSK ve BAĞKUR’dan emekli olan belediye başkanları da emekli olduklarında 9000 prim günü varsa 60 yaşında , en az 5400 günü varsa 61 yaşında makam tazminatı alabilmektedirler.

01.10.2008 TARİHİNDEN SONRA İLK DEFA BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLENLERE BÜYÜK HAKSIZLIK  !!!

5510 sayılı yasa yürürlüğe girdiğinde 01.10.2008 tarihinden önce belediye başkanlığı yapmış olanlara makam tazminatı hakkı vermekte iken , bu tarihten sonra belediye başkanlığı seçilmiş olanlara eğer daha önceden emekli sandığı ile ilişkileri yoksa emekli olduklarında MAKAM  tazminatı ALAMAMAKTADIRLAR.

Askerliğini yedek subay olarak yapanlar emekli sandığına prim ödemeleri olduğundan MAKAM TAZMİNATI alabilmekte, SSK ve BAĞKUR’lu olan belediye başkanları makam tazminatı alamamaktadırlar.

Emekli Sandığı’na hizmeti olan ya da olmayan olarak ayırım yapılan EMEKLİLİKTE MAKAM TAZMİNATI haksızlığını belediye başkanlarımız hükümet nezdinde girişimde bulunarak bu haksız ayırımı gidermelerini öneririm.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCILARININ SOSYAL GÜVENLİK DURUMU

Belediye Başkan yardımcıları belediye meclis üyelerinin içinden seçildiğinde görev süreleri boyunca Emekli Sandığı 4-C sandığına müracaat ederek 4-C prim ödemeleri belediye tarafından ödenerek, belediye başkan yardımcılarımızda emekliliklerinde ciddi avantajlar elde ederler.

Yukarıda saydığım tüm hususlar ile ilgili Belediye Başkanlarımız çok dikkatli olmaları ve bir emeklilik mağduriyeti yaşamamaları dileklerimle;

Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum…

 

Yazarın Diğer Yazıları